Classes


Class Name Teacher Assignments
Homeroom Abby Cardwell
0
Homeroom 8 (Kuhl) Mr. Kevin Kuhl
0
Homeroom 6 (Rop) Caitlyn Rop
0
Homeroom 7th Grade(Burkhalter) Grace Burkhalter
0
Homeroom 8 (Parker) Ryan Parker
0
6th grade Honors Math (2019-20) Connie Whittaker
0
Homeroom 6 (Parsley) Alicia Parsley
0
Homeroom 7 (O'Bannon) Shannon O'Bannon
0
Homeroom (Rumburg) Patty Rumburg
0
Homeroom 6 (Hobbs) Jennifer Hobbs
0
Homeroom 6 (Murray) Mr. Chris Murray
0
Homeroom 8th Grade (Beadle) Mark Beadle
0
Homeroom - Jack Ashley Jack
0
Homeroom 8 (Yarbro) Anna Katherine Yarbro
0
Homeroom 7 (Gipson) Christie Gipson
0
Homeroom 6 (Pitts) Shelley Pitts
0
Homeroom 8 (Kelsey) Dr. Carmen Kelsey
0
Homeroom 7 (Couvion) Kyle Couvion
0
Homeroom 6 (Curry) Jennifer Curry
0
Homeroom 6 (Lyons) Meghan Lyons
0
Homeroom 8 (Curtis) Stancy Curtis
0
Homeroom 7 (Baumer) Alan Baumer
0
Homeroom 7th (Coudriet) Jennifer Coudriet-Bolin
0
Homeroom 6 (Emerling) Sandra Emerling
0
Homeroom (Braxton) Kim Braxton
0
Homeroom 7 (Duncan) Mrs. Sarah Duncan
0
Homeroom 8 (Hines, B) Beth Hines
0
Homeroom 7 (James) Claire James
0
Homeroom 6 (Baguio) Mrs. Carmen Baguio
0
Homeroom 8 (Jones) Keatha Jones
0
Homeroom 7th (Secrist) Rebecca Secrist
0
8th US History (Warren) William Warren
0
Homeroom (Powell) Danica Ross
Jennifer Powell
0
Homeroom 8 (Hinds) Karen Hinds
0
7th Grade Honors Math (Burkhalter) Grace Burkhalter
0
7 Honors ELA 1st period (Cardwell) Abby Cardwell
0
1st/2nd Period ELA Lauren Puida
Ruth Simpson
0
Homeroom 6 (Gunter) Mary Beth Gunter
0
Language Arts 8 (Parker) Ryan Parker
0
Homeroom 6 (Arwine) Benay Arwine
0
STEM 8 (Yarbro) Anna Katherine Yarbro
0
Homeroom 8 (R. Davis) Renee Davis
0
Homeroom 7 (Wilkinson) Natalee Wilkinson
0
STEM - 6 Ashley Jack
0
Whittaker HR (2019-20) Connie Whittaker
0
3rd/4th Period ELA Lauren Puida
0
ELA Standard (Rumburg) Patty Rumburg
0
Language Arts 8 Honors (Parker) Ryan Parker
0
Social Studies 7th Jennifer Coudriet-Bolin
0
Homeroom 7 (Garcia) Amy Garcia
0
Social Studies - 6 Ashley Jack
0
Homeroom (Sellers) Julia Sellers
0
STEM 8 (Kuhl) Mr. Kevin Kuhl
0
Science 7 (Wilkinson) Natalee Wilkinson
0
Science 6 (Arwine) Benay Arwine
0
Science 7 (Gipson) Christie Gipson
0
STEM 8 (Curtis) Stancy Curtis
Period 1 0
Period 2 0
Period 3 0
Period 4 0
Period 5 0
6th Theatre Lauren Puida
0
ELA 6 Honors (Rop) Caitlyn Rop
0
Science 7 (O'Bannon) Shannon O'Bannon
0
7 STEM 3rd period (Cardwell) Abby Cardwell
0
Math 6 (Murray) Mr. Chris Murray
0
Social Studies 6 (Pitts) Shelley Pitts
0
Science 8 (Kelsey) Dr. Carmen Kelsey
0
Social Studies 7 (James) Claire James
0
Science 6 (Lyons) Meghan Lyons
0
Social Studies 7 (Baumer) Alan Baumer
0
Science 7 (Couvion) Kyle Couvion
0
Social Studies 6 (Emerling) Sandra Emerling
0
Social Studies 6 (Baguio) Mrs. Carmen Baguio
0
Honors 6 (Parsley) Alicia Parsley
0
Honors Physical Science (Hines, B) Beth Hines
0
U.S. History - Social Studies 8th Grade (Beadle) Mark Beadle
0
English Language Arts 8 (Hinds) Karen Hinds
Period 1 0
Period 2 0
Period 4 0
Period 5 0
Math 8 (Jones) Keatha Jones
0
English 1 Honors (R. Davis) Renee Davis
0
8th Theatre Lauren Puida
0
Learning Lab Danica Ross
0
STEM 6th (Braxton) Kim Braxton
0
math 7th co-teach (Powell) Danica Ross
Jennifer Powell
Period 1 0
Period 2 0
Math 7 (O'Bannon) Shannon O'Bannon
0
ELA 6 Standard (Rop) Caitlyn Rop
0
ELA Honors (Rumburg) Patty Rumburg
0
STEM 6 (Curry) Jennifer Curry
0
Math 7 (Secrist) Rebecca Secrist
0
Language Arts 6 (Hobbs) Jennifer Hobbs
Ruth Simpson
0
Homeroom 6 Janice Shaw-Hill
0
Adv. Honors Math 6 (Murray) Mr. Chris Murray
0
Honors Language Arts-7 (Garcia) Amy Garcia
0
Science 6 (Sellers) Julia Sellers
0
STEM 7 (Duncan) Mrs. Sarah Duncan
0
math 6th co-teach (Powell) Danica Ross
Jennifer Powell
Period 5 0
Period 6 0
Science 6 (Curry) Jennifer Curry
0
Homeroom 7 (Lasley) Christa Lasley
0
STEM 4th period (Cardwell) Abby Cardwell
0
Speech & Debate 6 (Emerling) Sandra Emerling
0
math 6th standard (Powell) Jennifer Powell
0
English Language Arts 8 (Hinds/Simpson) Karen Hinds
Ruth Simpson
0
Math 6 Janice Shaw-Hill
0
Honors Language Arts 8 (R. Davis) Renee Davis
0
STEM 7 (Lasley) Christa Lasley
0
STEM 6 (Gunter) Mary Beth Gunter
0
7 Honors ELA 5th period (Cardwell) Abby Cardwell
0
Speech & Debate 7/8 (Emerling) Sandra Emerling
0
7 Honors ELA 6th period (Cardwell) Abby Cardwell
0
2 Day Art Ms. Amy Markham
0
3 Day Classes Ms. Amy Markham
0
Homeroom 7 (Hansen) Wesley Hansen
0
Social Studies 6 (Hansen) Wesley Hansen
0
6th Grade English Language Arts (Wilson) Leonard Wilson
Period 3 0
Period 5 0
Period 6 0
Social Studies 7 (Hansen) Wesley Hansen
0
8th Grade English Language Arts (Wilson) Leonard Wilson
Period 1 0
Period 2 0
Homeroom (Wilson) Leonard Wilson
0
Honors Physical Science 8 (Creel) Emily Creel
0
Science 8 (Creel) Emily Creel
0
Homeroom (Creel) Emily Creel
0
P.E. Joanne Webber
0
US History 8 (Ichniowski) Lawrence Ichniowski
0
Homeroom 8 (Ichniowski) Lawrence Ichniowski
0
8th Grade standard Math (Devi) Sindhu Sreedevi
0
Clutter-STEM 7 Amanda Clutter
0
Clutter-Homeroom Amanda Clutter
0
2 Day Art 0
3 Day Art Class 0
6th grade Social Studies Mrs. Leigh Turner
1
2 Day P.E. 6th Grade Cody Ray
0
3 Day P.E. 6th Grade Cody Ray
0
2 Day P.E. 6th Grade Cody Ray
0
3 Day P.E. 7th Grade Cody Ray
0
1 Day P.E. 8th Grade Cody Ray
0
3 Day P.E. 8th Grade Cody Ray
0
1 Day P.E. 6th Grade Cody Ray
0
1 Day P.E. 7th Grade Cody Ray
0
3 Day P.E. 7th Grade Cody Ray
0
2 Day P.E. 8th Grade Cody Ray
0
3 Day P.E. 6th Grade Cody Ray
0
1st Period, 6th Grade, M - T David Culbertson
0
1st Period, 6th Grade, W - F David Culbertson
0
2nd Period, 7th Grade, W - F David Culbertson
0
3rd Period, 8th Grade, M - T David Culbertson
0
3rd Period, 8th Grade, W - F David Culbertson
0
4th Period, 6th Grade, M - F David Culbertson
0
5th Period, 7th Grade, M - T David Culbertson
0
6th Period, 8th Grade, M - T David Culbertson
0
6th Period, 7th Grade, M - T David Culbertson
0
6th Period, 6th Grade, W - F David Culbertson
0
6th Grade Choir Grant Cacy
0
7th and 8th Grade Choir Grant Cacy
0
Honor Choir Grant Cacy
0
6th Grade General Music Grant Cacy
0
7th Grade General Music Grant Cacy
0
8th Grade General Music Grant Cacy
0
8th Grade Woodwinds Susan Spain
0
7th Grade Woodwinds Susan Spain
0
8th Grade Brass/Percussion Susan Spain
0
7th Grade Brass/Percussion Susan Spain
0
6th Grade Brass Susan Spain
0
6th Grade Woodwinds/Percussion Susan Spain
0
6th Grade Orchestra Britta Hall
0
7th Grade Orchestra Britta Hall
0
8th Grade Orchestra Britta Hall
0
Theatre 6/7 (Parker) Ryan Parker
0
Algebra I Honors (Locastro) Michelle Locastro
0
7th Grade Honors Math (Locastro) Michelle Locastro
0
Homeroom 7 (Locastro) Michelle Locastro
0
Language Arts - 6 (Toberman) Barbara Toberman
0
Algebra 1 Honors (Underwood) Tamela Underwood
0
Geometry Honors (Underwood) Tamela Underwood
0
8th Grade ESL Heidi Thevenot
0
6th Grade ESL Heidi Thevenot
0
7th Grade ESL Heidi Thevenot
0
Physical Education-Varsity Gym Coach Saunier Jason Saunier
0
2-day art (Hawes) Jessi Hawes
0
3-day art (Hawes) Jessi Hawes
0